ନାମରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ନିଜ ରାଶି ଓ ନକ୍ଷତ୍ର, (ଗୂ, ଗେ, ଗୋ, ସା, ସୀ, ସୂ, ସେ, ସୋ, ଦ) ଅକ୍ଷରରେ ହୋଇଥିଲେ ନାମ ହେବ କେଉଁ ରାଶି ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜାତକ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଟିକେଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ, ସେମାନେ ନିଜର ନାମରୁ ରାଶି ନକ୍ଷତ୍ରର ଗୁଣ, ସ୍ଵଭାବ, ଚରିତ୍ର, ପ୍ରକୃତି, କର୍ମ, ବିଦ୍ୟା, ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣି କଣକରିବେ କଣ ନ କରିବେ ସେବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

(୧୧)- କୁମ୍ଭରାଶି- ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାମର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର ଗୂ, ଗେ, ଗୋ, ସା, ସୀ, ସୂ, ସେ, ସୋ, ଦ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ରାଶି କୁମ୍ଭ ହେବ । ଆପଣଙ୍କ ରାଶିର ଚିହ୍ନ-କଳସ ଧରିଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ, ରାଶିସ୍ୱାମୀ-ଶନି, ରାଶିତତ୍ୱ-ବାୟୁ, ରାଶିସ୍ୱରୂପ-ସ୍ଥିର, ରାଶିଦିଗ-ପଶ୍ଚିମ । ରାଶିଗୁଣ-ପୁରୁଷ, ତମୋଗୁଣୀ । ରାଶିଜାତି-ଶୂଦ୍ର । ରାଶିପ୍ରକୃତି-ତ୍ରିଧାତୁ । ରାଶିସ୍ୱଭାବ-କ୍ରୁର । ରାଶିଅଙ୍ଗ-ପାଦ ।

ରାଶିର ଶୁଭରତ୍ନ-ନୀଳା । ରାଶିର ଶୁଭରଙ୍ଗ-ନୀଳ, ଆକାଶିଆ, କଳା । ରାଶିର ଶୁଭବାର-ଶୁକ୍ରବାର, ଶନିବାର । ରାଶିର ଶୁଭ ଦେବତା-ଶନିଦେବ ଓ ଶିବଭଗବାନ । ରାଶିର ଶୁଭ ଦେବୀ-ମା ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ । ରାଶିର ବ୍ରତ, ଉପବାସ-ଶନିବାର । ରାଶିର ଅଙ୍କ ବା ସଂଖ୍ୟା- ୮ । ରାଶିର ତାରିଖ-୮, ୧୭, ୨୬ । ରାଶିର ମିତ୍ରରାଶି-ବୃଷ, ମକର, ମୀନ ।

ରାଶିର ଶତୃରାଶି-ମେଷ, କର୍କଟ, ସିଂହ । ଘାତବାର-ଗୁରୁବାର , ଘାତନକ୍ଷତ୍ର-ଆର୍ଦ୍ରା, ଘାତତିଥି-ଚତୁର୍ଥୀ, ଘାତଚନ୍ଦ୍ର- ଧନୁଚନ୍ଦ୍ର । ରାଶିବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ- ସାହସୀ, ନିଷ୍କପଟ, ଶତୃଜୟୀ, ଦୟାଳୁ, ଦାନୀ, ପ୍ରିୟଭାଷୀ, ପଣ୍ଡିତ, କାର୍ଯ୍ୟକୁଶଳ, ଶିଳ୍ପୀ, ଯାତ୍ରାପ୍ରିୟ, ମିଷ୍ଟାନଭୋଜୀ, ପ୍ରସନ୍ନଚିତ୍ତ, ସୁଗନ୍ଧପ୍ରିୟ, ସୁନ୍ଦରମୁଖ, ଅଳ୍ପାହାରୀ, ବିନୟୀ, କଷ୍ଟସହିଷ୍ଣୁ, ତପସ୍ୱୀ, ଶାନ୍ତସ୍ୱଭାବ, ବୁଦ୍ଧିମାନ, ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଭାସୀ, ବ୍ୟବସାୟ କୁଶଳ, ବାଲ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଧନୀ, ଧର୍ମାତ୍ମା, ଚତୁର, ପୁତ୍ରବାନ, ବ୍ରାହ୍ମଣ ତଥା ଦେବତାଙ୍କ ଭକ୍ତ ଓ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବସ୍ତୁକୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି ।

ରାଶିର ସକରାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ- ସୁନ୍ଦର, ଶିଳ୍ପଜ୍ଞ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, ସମାଜପ୍ରିୟ, କୁଟୁମ୍ବପ୍ରେମୀ, ଦୟାବାନ, ସ୍ଥିରଚିତ୍ତ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଧନପ୍ରାପ୍ତି, ସନ୍ତାନସୁଖି ଓ ଧର୍ମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତତ୍ପରହେବେ । ରାଶିର ନକରାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ- ଅବଧୂତ, ଯୋଗୀ, ସାଧକ, ତପସ୍ୱୀ, ସତ୍ୟଖୋଜି, ଦାମ୍ପତ୍ୟଆସକ୍ତ, ବିଚକ୍ଷଣବୁଦ୍ଧି, ଦୁଷ୍ଟସାଙ୍ଗ ଓ ନିରନ୍ତର ବିଚାରକୁ ବଦଳାଇବା ପ୍ରବୃତି ହେବ ।

ରାଶିର ନକ୍ଷତ୍ର:-ଧନିଷ୍ଠା, ଶତଭିଷା, ପୂର୍ବଭାଦ୍ରପଦ ।

ଧନିଷ୍ଠା- ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାମର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର ଗୂ, ଗେ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କୁମ୍ଭରାଶି ଧନିଷ୍ଠା ନକ୍ଷତ୍ରରେ ୭ବର୍ଷ ମଙ୍ଗଳଙ୍କ ମହାଦଶାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି । ଆପଣଙ୍କ ବର୍ଗ-ମାର୍ଜାର, ଯୋନି-ସିଂହ, ଗଣ-ଦାନବ, ବର୍ଣ୍ଣ-ଶୂଦ୍ର, ହଂସକ ବା ତତ୍ୱ-ବାୟୁ, ନାଡ଼ୀ-ଅନ୍ତ୍ୟ, ପାଦ-ତମ୍ବା ହେବ । ଆପଣ ନିର୍ଭିକ, ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରେମୀ, କୁଳଶ୍ରେଷ୍ଠ, ବିଚାରକ, ଶ୍ରେଷ୍ଠବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ, ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟ ଓ ସମାଜରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଅର୍ଜନ କରିବେ ।

ଶତଭିଷା- ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାମର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର ଗୋ, ସା, ସୀ, ସୂ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କୁମ୍ଭରାଶି ଶତଭିଷା ନକ୍ଷତ୍ରରେ ୧୮ବର୍ଷ ରାହୁଙ୍କ ମହାଦଶାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି । ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚରଣର ବର୍ଗ-ମାର୍ଜାର, ଓ ଅନ୍ତିମ ତିନି ଚରଣର ବର୍ଗ-ମେଣ୍ଢା, ଯୋନି-ଅଶ୍ୱ, ଗଣ-ଦାନବ, ବର୍ଣ୍ଣ-ଶୂଦ୍ର, ହଂସକ ବା ତତ୍ୱ-ବାୟୁ, ନାଡ଼ୀ-ଅନ୍ତ୍ୟ, ପାଦ-ତମ୍ବାହେବ । ଆପଣ ଶିଳ୍ପୀ, କାର୍ଯ୍ୟକୁଶଳ, ଯାତ୍ରାପ୍ରିୟ, ମିଷ୍ଟାନଭୋଜୀ, ପ୍ରସନ୍ନଚିତ୍ତ, ସୁଗନ୍ଧପ୍ରିୟ, ସୁନ୍ଦରମୁଖ, ଅଳ୍ପାହାରୀ, କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ଅନ୍ୟକୁ ବୋକାକରି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ହେବେ ।

ପୂର୍ବଭାଦ୍ରପଦ- ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାମର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର ସେ, ସୋ, ଦ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କୁମ୍ଭରାଶି ପୂର୍ବଭାଦ୍ରପଦ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ୧୬ବର୍ଷ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ମହାଦଶାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି । ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଚରଣରେ ବର୍ଗ-ମେଶ ଓ ତୃତୀୟ ଚରଣର ବର୍ଗ-ସର୍ପ, ଯୋନି-ସିଂହ, ଗଣ-ମାନବ, ବର୍ଣ୍ଣ-ଶୂଦ୍ର, ହଂସକ ବା ତତ୍ୱ-ବାୟୁ, ନାଡ଼ୀ-ମଧ୍ୟ, ପାଦ-ଲୁହା ହେବ । ଆପଣ ସ୍ୱାଭିମାନି, ବୁଦ୍ଧିମାନ, ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଭାସୀ, ବ୍ୟବସାୟ କୁଶଳ, ବାଲ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଧନୀ, ଧର୍ମାତ୍ମା, ଚତୁର, ପୁତ୍ରବାନ, ବ୍ରାହ୍ମଣ ତଥା ଦେବତାଙ୍କ ଭକ୍ତ ଓ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବସ୍ତୁକୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବେ । ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାକୁ ନେଇ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ ।

ଶୁଭଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ୧- ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବସ୍ତୁ ଯଥା- ମୋତିରତ୍ନ, ରୂପା, ଅରୁଆଚାଉଳ, ମିଶ୍ରି, ଦହି, ଧଳାବସ୍ତ୍ର, ଧଳାଫୁଲ, ଶଙ୍ଖ, କର୍ପୁର, ଧଳାଚନ୍ଦନ ଆଦି ଘରେ ସ୍ଥାପିତ କରନ୍ତୁ । ୨- ପ୍ରତିଦିନ ଯେ କୌଣସି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତୁ । ୩- ଭୈରବଙ୍କ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ । ୪- ମାଆବାପାଙ୍କ ସେବା କରନ୍ତୁ ଓ ଆଶୀର୍ବାଦ ରୂପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବସ୍ତୁ ଦାନ ନିଅନ୍ତୁ । ୫- ଘରେ ନୂଆ କଳ ଲଗାନ୍ତୁ ଅଯଥାରେ ପାଣି ବୋହିଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ୬- ବେଳେବେଳେ କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ମିଠା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟନ୍ତୁ । ୭- ପ୍ରତିଦିନ ଅଶୋସ୍ଥ ବୃକ୍ଷମୂଳରେ ଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ । ୮- ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଉଠି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରିଲେ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସୁଥିବ, ଏହିଭଳି ଅନେକ ଜ୍ୟୋତିଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
error: Content is protected !!