ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ରୂପୀ ଶାଳଗ୍ରାମଙ୍କର ପୂଜା କଲେ, ମିଳିଥାଏ ଭଗବାନଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 61
    Shares

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସମସ୍ତ ଦେବା – ଦେବୀଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଦିନରେ ପୂଜା କାରାଯାଇଥାଏ । ଲୋକମାନଙ୍କର ବିଶ୍ଵାସ ଥାଏ କି ଭଗବାନ ତାଙ୍କର ସବୁ କଷ୍ଟ ଗୁଡିକ ଦୂର କରିଦେବେ । ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ତ୍ରିନାଥଙ୍କୁ ସବୁଠୁ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥାଏ । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ । କିନ୍ତୁ ସବୁଦିନ ଅପେକ୍ଷା ଯଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ରୂପି ଶାଳଗ୍ରାମର ପୂଜା କରିବେ ତେବେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ରୂପି ଶାଳଗ୍ରାମର ପୂଜା

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶାଳଗ୍ରାମ ରୂପରେ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ରୂପରେ ସେ କଳା ରଙ୍ଗର ପଥର ରୂପରେ ଦେଖାଯାନ୍ତି । ଶାଳଗ୍ରାମଙ୍କର ପଥର ନେପାଳରେ ବହୁଥିବା ଗଣ୍ଡକୀ ନଦୀରେ ମିଳିଥାଏ । ଏମିତି ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଘରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଶାଳଗ୍ରାମ ହିଁ ରଖିବା ଉଚିତ । ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ହିଁ ଏହାର ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଶାଳଗ୍ରାମଙ୍କର ପୂଜା ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଚଢାଇ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଧନ, ବୈଭବ ଏବଂ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ । ଶାଳଗ୍ରାମ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରାନ୍ତୁ ଏବଂ ଚନ୍ଦନ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଫୁଲ ଏବଂ ଅକ୍ଷତ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଓ ପୁଣି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଚଢାନ୍ତୁ । ପୁଣି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ମନ୍ତ୍ର କପ କରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ ।

ଶାଳଗ୍ରାମର ପୂଜା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଘର ସଫା ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପ୍ରତିମା ପାଖରେ ହିଁ ଶାଳଗ୍ରାମ ରଖିବା ଉଚିତ । ଏହାକୁ ବିଶେଷ ରୂପରେ ସବୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୂଜା ଜରିବା ଦ୍ଵାରା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହିଭଳି ଭବାରେ ପୂଜା

ଶାଳଗ୍ରାମର ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ । ପୂଜାରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ, ହରଡ ଡାଲି, ଗୁଡ ଏବଂ କିଛି କଦଳୀ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ୍ରତ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କଦଳୀ ଭୋଗକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ତାହାକୁ ପ୍ରସାଦ ରୂପରେ ଘରେ ବାଣ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ବୃହସ୍ପତି ଦେବତାଙ୍କର କଥା ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜର ମନୋକାମନାକୁ ମାଗନ୍ତୁ । ଶାଳଗ୍ରାମ ରୂପୀ ବିଷ୍ଣୁ ମାନବାଞ୍ଚିତ ଫଳ ଦେଇଥାନ୍ତି ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 61
    Shares
  • 61
    Shares
error: Content is protected !!