ବୈଠକ ଘରେ କେଉଁ ଦିଗରେ ସୋଫା ସେଟ୍ ରଖିବେ ଜାଣନ୍ତୁ- Vastu Tips

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ

ଅନେକ ଲୋକମାନେ ଘର କିଣିବା ବା ନୂଆ ଘର ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ଘର କେଉଁ ମୁଖୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ତାହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଯାହାକି ସବୁବେଳେ କିଛି କଥାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦିଏ । ଯଦି ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଘରର ମୁଖ ଦେଖି ସୋଫା ସେଟ୍ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଜାଣିବାକୁ ହେବ ଯେ ସୋଫା ସେଟ୍ କେଉଁ ଦିଗକୁ ରଖିଲେ ସେଥିରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ ।

ଘରର ବୈଠକ ରୁମ୍ କେଉଁ ଦିଗରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଘରର ଦିଗକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଏ । ଯଦି ଘର ପୂର୍ବ ବା ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ମୁହଁ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ବୈଠକ ରୁମ୍ ପୂର୍ବ ବା ଐଶାନ୍ୟ କୋଣରେ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଘର ପଶ୍ଚିମମୁଖୀ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ବୈଠକ ରୁମ୍ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ ଅର୍ଥାତ୍ ବୟୋବ୍ୟ କୋଣରେ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଘର ଦକ୍ଷିଣମୁଖୀ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ବୈଠକ ରୁମ୍ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଗ୍ନେୟ କୋଣରେ ହେବା ଉଚିତ୍ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରେ ସୋଫା ସେଟ୍ କେଉଁଠି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

୧- ଯଦି କବାଟ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ରହିଛି ତେବେ ବୈଠକ ରୁମ୍ ନୈରୁତ କୋଣରେ ସୋଫା ସେଟ୍ ରଖିବେ ।

୨- ଯଦି କବାଟ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ରହିଛି ତେବେ ବୈଠକ ରୁମ୍ ନୈରୁତ, ଦକ୍ଷିଣ ବା ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ସୋଫା ସେଟ୍ ରଖିବେ ।

୩- ଯଦି ଘର ପୂର୍ବମୁଖୀ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ବୈଠକ ରୁମ୍ ନୈରୁତ, ଦକ୍ଷିଣ ବା ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ସୋଫା ସେଟ୍ ରଖିବେ ।

୪- କହିବାକୁ ଗଲେ ଉତ୍ତର ଓ ଐଶାନ୍ୟ କୋଣକୁ ଛାଡି ଆଉ ସବୁ ଜାଗାରେ ସୋଫା ସେଟ୍ ରଖିପାରିବେ ।

ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ବୈଠକ ଘରେ ଏହିପରି ବସନ୍ତୁ-

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ବୈଠକ ରୁମ୍ ରେ ବସିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ମୁହଁ ମୁଖ୍ୟଦ୍ଵାର ଆଡକୁ ହେବା ଉଚିତ୍, ଯଦି ଏହିପରି ନ ବସିବେ ତେବେ ଘରକୁ ଆସିଥିବା କୁଣିଆ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ରହିବେ ଓ ଆପଣ କୁଣିଆମାନଙ୍କ ସମକ୍ଷରେ ସମର୍ପଣରେ ରହିବେ ଏବଂ ଯେ କୌଣସି କଥାକୁ ନେଇ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ କେମିତି ଲାଗିଲା ଲେଖାଟି କମେଣ୍ଟରେ ଲେଖିବେ। ଆଗକୁ ଆମ ସହ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
error: Content is protected !!