ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଜାଣନ୍ତୁ, କେଉଁଭଳି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ସମସ୍ତେ

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 131
    Shares

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ମାଗିବାର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ନିନ୍ଦିତ ବୋଲି ମନାଯାଏ। ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ନ ବୁଝି-ବିଚାରୀ କାହାଠାରୁ କୌଣସି ଜିନିଷ ମାଗିବ ନାହିଁ । ସାଙ୍ଗ ବା ବାନ୍ଧୁ ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଏହିପରି ଆଦତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଚିଡନ୍ତି ଏବଂ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଗିଯାନ୍ତି । ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଅପମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଯାଆନ୍ତି । ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅତି ସହଜରେ ଦୂର କରି ଦିଅନ୍ତି ଓ କଣ୍ଟା ବା ସୂତା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ହାଲୁକା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଶ୍ଳୋକ

         ତୃଣଂ ଲଘୁ ତୃଣାତ୍ତୁଲଂ ତୁଳାଦପି ଚ ଯାଚକଃ।

ବାୟୁନା କିଂ ନ ନୀତୋସୌ ମାମ ୟୋଂ ଯାଚୟିଷ୍ୟତି॥

ମାଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଡରନ୍ତି । ନିଜର ସମ୍ବନ୍ଧିତ  ଓ ମିତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି । ଅଭାବଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି । ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏମାନେ ସବୁଠାରୁ ହାଲୁକା କଣ୍ଟା ଅଟନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷ ମାଗିବା ବ୍ୟକ୍ତି । ପବନ ହେଲେ ଏହି କଣ୍ଟା ବା ସୂତାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଡେଇ ଦିଏ । କିନ୍ତୁ ମାଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଉଡେଇ ପାରେ ନାହିଁ । ଏହିପରି ମାଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଅପମାନିତ କରି ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପବନ ମଧ୍ୟ ତାହା ଦେଖି ତାର ମୋଡ ବୁଲେଇ ଦିଏ, କାରଣ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି କାଳେ ମାଗିଦେବ । ଏହିପରି ମାଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁଆଡେ ଅପମାନିତ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ତେବେ ମହାଜ୍ଞାନୀ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କୁହା ଯାଇଥିବା ଏହି କଥା ପ୍ରକୃତରେ ସତ ଅଟେ। କାହିଁକି ନା ଯେଉଁ ଲୋକ ମାଗି ମାଗି ଚଳେ ତାକୁ କେହି ବି ଭଲ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବି ଏହି ଭଳି କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ଯାସ ଅଛି ଆଜି ହିଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 131
    Shares
  • 131
    Shares
error: Content is protected !!