ଘରେ ଗଛ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ତେବେ ଧନ ବୃଦ୍ଧି, ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଶାନ୍ତି ମିଳିବ- Vastu Tips

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ

ଗଛ ମନୁଷ୍ୟର ସାଥି ଅଟେ । ପ୍ରକୃତିର ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖେ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇଥାଏ । ଗଛ ମନୁଷ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଧନ, ସମୃଦ୍ଧି ଓ ସୌଭାଗ୍ୟ ଅଟେ । ଏହା ପରିବେଶର ଊର୍ଜାବାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ ଓ ନକରାତ୍ମକକୁ ଦୂର କରିବାର ଏକ ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କିଛି ଏମିତି ଗଛ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଘରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ତାହା ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ବିକାଶ କରିଥାଏ ଓ ବାତାବରଣକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ ଗଛ ଲଗାଇବ, କେଉଁ ଦିଗରେ ଲଗାଇବ ଓ କେଉଁ ଦିନ ଲଗାଇବାର ମହତ୍ଵ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ରାଶି ଅନୁସାରେ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା କି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସଂକେତ ଅନୁସାରେ ଘରେ ଲଗାଇବା ବାସ୍ତବରେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୁଏ । ଯଦି ଗଛକୁ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଲଗାଇବେ ତେବେ ଘରେ ସକାରାତ୍ମକ ଊର୍ଜାକୁ ସଞ୍ଚାର କରିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଗଛ ଲଗାଇଲେ ଧନ, ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଶାନ୍ତି ମିଳିବ ।

୧ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ- ଘରେ ଲଗାଯାଉଥିବା ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭାଗ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହା ଧନ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପାଇଁ ଲଗାଯାଏ । ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଘରେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଲଗାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୁଏ । ବାସ୍ତୁରେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଦିଗର ସ୍ଵାମୀ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଓ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଅଟେ । କୁହାଯାଏ କି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଘରର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୂର କରନ୍ତି ଓ ଧନ ସମୃଦ୍ଧତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ବାୟୁ ବିଶୋଧନକାରୀ ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।

୨ ତୁଳସୀ- ତୁଳସୀକୁ ଦେବୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ପବିତ୍ର ତୁଳସୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଘରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରହିଲେ ଭଗବାନ ରହିବା ସହିତ ସମାନ । ଲୋକମାନେ ଘରର ଅଗଣା, ବରଣ୍ଡା ବା ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହି ତୁଳସୀ ପବିତ୍ର ତଥା ଶୁଭ ଗଛକୁ ଉତ୍ତର, ପୂର୍ବ  ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଆମ ଶରୀରର ବିଷକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଓ ଆମ ଶରୀରର ରକ୍ତରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀ ହେଉଛି ଲୋକପ୍ରିୟ ଗଛ, ଯାହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

୩ ଲକି ବୟୋବୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟ- ଏହି ଗଛ ଧନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିଥାଏ ଓ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଘରେ ଲଗାଇଲେ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଫେଙ୍ଗ୍ ସୁଇ ଓ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ଡ୍ରେକେନା ବୃନୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା ଭାଗ୍ୟ ଓ ଶାନ୍ତି କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । କୁହାଯାଏ କି ଏହି ଗଛକୁ ଜୀବନସାଥି ପରସ୍ପରକୁ ଉପହାର ଦେଲେ ଏଥିରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓ ଧନ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି କଥାପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ- ଅନେକ ଗଛ ଅଛି ଯାହା ଧନ, ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଶାନ୍ତି ରେ କାରକ ହୋଇଥାଏ । ଆଉ କେତେକ ଗଛ ଅଛି  ତାହା ନକରାତ୍ମକ ଊର୍ଜା ଦେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସକାରାତ୍ମକ ଥିବା ଗଛ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶୁଭ ହୁଏ ନାହିଁ ବୋଲି ମନାଯାଏ । ଏହିପରି ଘରେ ଗଛ ଲଗାଇବା ବେଳେ କିଛି ବିଶେଷ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

୧- ଘରେ ନକଲି ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଆଦି ରଖାଯାଏ । ଏହା  ସକାରାତ୍ମକ ଊର୍ଜା ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ।

୨- ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ଗଛ ଲଗାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସ୍ଵାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧୁର ହୋଇଥାଏ ।

୩- ବାଂଶ ଗଛ ଘରର ମୁଖିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଗହରେ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିବା ସହିତ ଯଶ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

୪-ଯଦି ଘରର ଅଗଣା ବା ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଓସ୍ତ ଗଛ ଉଠିଥାଏ ତେବେ ତାକୁ ନ କାଟି ମାଟି ସହିତ ଉଠାଇ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦୂର ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଗଛରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ବାସ କରନ୍ତି ।

୫-ଶୋଇବା ଘରେ ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର ଲଗାଇପାରିବେ, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଗଛ ନ ଲଗାଇବା ଉଚିତ । ଏହା ବୈବାହିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଶୁଭ ହୁଏ ନାହିଁ ।

୬- ଯେଉଁ ଗଛରେ ଧଳା ଦ୍ରବ୍ୟ ପରି କ୍ଷୀର ବାହାରେ, ତାକୁ ଘରେ ନ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । କଣ୍ଟା ଜାତୀୟ ଗଛ ମଧ୍ୟ  ନ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ।

୭- ଘରେ ଗୋଲାପ ଗଛ ଲଗାଇପାରିବେ, ଏହା ଶୁଭ ହୁଏ ।  କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଲଗାଇବେ ।

୮- ଫୁଲଦାନିରେ ବାସୀ ଫୁଲ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ନକରାତ୍ମକକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି ଫୁଲଦାନୀ ଘର ବା ଅଫିସ୍ ରେ ରଖିପାରିବେ । ଏହା ସୁଖ ଓ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ।

୯- ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ, କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଓ ସୌଭାଗ୍ୟବର୍ଦ୍ଧକ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ କୁହାଯାଏ । ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଯୁକ୍ତ ଏହା ପବିତ୍ର ହୋଇଥାଏ ।

୧୦-ଅତ୍ୟଧିକ ସୁଗନ୍ଧ ଯୁକ୍ତ ଗଛ ରଜନିଗନ୍ଧା, ମଲ୍ଲୀ, ଚମେଲି, ଚମ୍ପା ଆଦି ଘର ଭିତରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଘରର କିଛି ଦୂରରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଯେପରି ତାର ବାସ୍ନା ଘରକୁ କମ୍ ଆସୁଥିବ ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସୁଥିବ, ଏହିଭଳି ଅନେକ ଜ୍ୟୋତିଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
error: Content is protected !!