କୌଣସି ଖରାପ ତନ୍ତ୍ର ମନ୍ତ୍ର କାମ କରି ପାରିବ ନାହିଁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଏହି ଜିନିଷ

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 67
    Shares

ଜ୍ୟୋତିଷ ତନ୍ତ୍ରରେ ଏହିଭଳି ବହୁତ ବିଦ୍ୟା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ବି ଜାଦୁ ଟୋନାରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଜାଦୁ ଟୋନା ହେଉଛି ସେମାନେ ଏହି ବିଦ୍ୟା ଗୁଡିକୁ ବ୍ୟବହାର ଅବଶ୍ୟ କରି ପାରିବେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏମିତି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯଦି ଆପଣ ତାହାକୁ ଧାରଣ କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ବି ଜାଦୁ ଟୋନା କିଛି ବି ଖରାପ କରି ପାରିବ ନାହିଁ । ଆମେ କଉଡି ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ । ଏହାକୁ ଜଳରୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରାଯାଏ । ପ୍ରାଚୀନ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି କି ନଡିଆର ତାଳପତ୍ର  ସମୁଦ୍ରରେ ପକାଯାଏ ସେଥିରେ କଉଡି ଲାଗି ରହିଯାନ୍ତି । ଏହାକୁ ବାହାର କରି ସମୁଦ୍ରର ତଟରେ ହିଁ ଶୁଖାଯାଏ ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ କଉଡିକୁ ମୁଦ୍ରା ରୂପରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମୁଦ୍ରା ରୂପରେ କଉଡିର ପ୍ରଚଳନ କେବେ ବନ୍ଦ ହେଲା ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି ବି କହିବା ବହୁତ କଷ୍ଟ ଅଟେ । ଭାରତ ଦେଶର ସଂସ୍କୃତିରେ କଉଡିର ବହୁତ ଗଭୀର ସମ୍ବନ୍ଧ ଅଛି । ବହୁତ ସମାଜରେ ବିବାହ ସଂସ୍କାରରେ କଉଡିର ବହୁତ ମହତ୍ଵ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଅଛି । ଏହାକୁ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ରାଜସ୍ଥାନରେ କଉଡିରେ ମଣ୍ଡପ ସଜା ଯାଇଥାଏ । କନ୍ୟାର ହାତରେ ବି କଉଡି ବନ୍ଧା ଯାଇଥାଏ ।

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ପଞ୍ଜାବୀ ବାହାଘର ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ କି ପଞ୍ଜାବୀ କନ୍ୟା କଲିରେ ପିନ୍ଧନ୍ତି ଯାହା ଭିତରେ କଉଡି ଲାଗି ରହିଥାଏ । ଯାହା ତାଙ୍କ ହାତରେ ଝୁଲିଥାଏ । ଆସାମର ଅହୋମ ଜାତିରେ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନେ କନ୍ୟା ଏବଂ ବରର କାନ ପାଖରେ କଉଡି ହଲାଇଟଠାନ୍ତି। ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା କୁହାଯାଏ କି ତାଙ୍କୁ ଭଲ ସନ୍ତାନର ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ ।

ସେମିତି ଦେଖାଗଲେ ବହୁତ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ କଉଡିର ବହୁତ ମହତ୍ଵ ମନା ଯାଏ । ବହୁତ ଲୋକମାନେ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ଶଙ୍ଖ ସହିତ କଉଡି ବି ରଖନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଦୀପାବଳି ଆସିଥାଏ ତେବେ ଗୋବର୍ଧନ ପୂଜାରେ ଗାଈଙ୍କୁ ବେକରେ କଉଡିର ମାଳା ପିନ୍ଧା ଯାଏ ।

ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଯଦି କଉଡି ପିନ୍ଧାବା ଦ୍ଵାରା ଜାଦୁ ଟୋନାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ହୋଇ ନଥାଏ ଏହା ଛଡା କିଛି ଜନ ଜାତି ଏମିତି ବି ଅଛନ୍ତି କଉଡିକୁ ଶୌର୍ୟର ପ୍ରତୀକ ମାନନ୍ତି । ୟୂନାନୀ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତିରେ ପାଚନ ଶକ୍ତିର ଖରାପ , ଆଖି – କାନ ତଥା କିଡନୀ ଇତ୍ୟାଦି ସବନ୍ଧିତ ରୋଗର ଉପଚାର ତଥା ଭଲ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଉପଲବ୍ଧ କାରାଇବା ପାଇଁ କଉଡିର ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 67
    Shares
  • 67
    Shares
error: Content is protected !!