ଗୀତା ଅନୁସାରେ ଯଦି ଏହି ସମୟରେ ହୁଏ ମୃତ୍ୟୁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ ପୁନର୍ଜନ୍ମ

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ

ଗୀତା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ର ମୁଖ୍ୟ ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥ ଓ ଗୀତା ରେ କୁହା ଯାଇଥିବା କଥା ଆମ ଜୀବନ କୁ ଉଚିତ ରାସ୍ତା ଦେଖେଇ ଥାଏ । ଗୀତା ରେ ଲେଖା ହେଇଥିବା ଶ୍ଳୋକ ସାହାଯ୍ୟ ରେ ଆମକୁ କେତେ ପ୍ରକାର ର ଜ୍ଞାନ ମିଳି ଥାଏ । ଗୀତା ରେ ଜୀବନ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟ ରେ ଅନେକ କଥା କୁହା ଯାଇଛି । ଏହି ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଲେଖା ଅନୁଯାଇ ଯେଉଁ ଲୋକ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ସମୟ ରେ  ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଥାନ୍ତି ସେ କେବେ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଲୋକ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ରେ ମୃତ୍ୟୁ କୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ଥାନ୍ତି ସେ ଆଉ ଥରେ ଜନ୍ମ ନିଅନ୍ତି । ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମନୁଷ୍ୟ ନିଜ ଶରୀର କୁ ତ୍ୟାଗ କରିଦିଏ ହେଲେ ଆତ୍ମା ଅମର ଏବଂ ଜୀବିତ ହୋଇ ଥାଏ । ଏହି କଥା ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ କେତେ ଶ୍ଳୋକ ଦ୍ଵାରା ବୁଝେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ଶ୍ଳୋକ ଦ୍ଵାରା କହିଥିଲେ କି କିଛି ଲୋକ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଲୋକ  କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଥାନ୍ତି । ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ଏହା ବି କହିଥିଲେ କି ଯେଉଁ ଲୋକ ପୂଣ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ସେ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁ ଲୋକ ପାପ କରିଥାନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଆର ଜନ୍ମ ବି ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏନି  ଓ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମା ଶାନ୍ତି ବି ପାଏନି । ଭୀଷ୍ମ ନିଜ ଦେହ ଶୁକ୍ଳ ପାକ୍ଷ ରେ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । ମହାଭାରତ ଅନୁଯାଇ ସେ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଆସିନଥିଲା ସେ ତାଙ୍କ ଦେହ ତ୍ୟାଗ କରିନଥିଲେ ।

ଆପଣମାନେ ଭାବୁଥିବେ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ କଣ ହୋଇ ଥାଏ ଏବଂ କେବେ ଆସେ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଗୋଟେ ମାସ କୁ ଦୁଇ ଭାଗ ରେ ବିଭାଜିତ କରାଯାଏ । ମାସ ର 30 ଦିନ ଆନୁସାରେ ଚନ୍ଦ୍ରମା ର ବଢିବା ଏବଂ କମିବା ଦେଖି କି ଏହା ବିଭାଜିତ କରା ହେଇଛି । ମାସ ର ଗୋଟେ ପକ୍ଷ କୁ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଏବଂ ଆର ଭାଗ କୁ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ କୁହାଯାଏ । ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଆକୃତି ଯେତେବେଳେ ବଢେ ସେ ପକ୍ଷ କୁ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ କୁହନ୍ତି ଓ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଆକୃତି ଯେତେବେଳେ କମି କମି ଯାଏ ସେ ପକ୍ଷ କୁ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ କୁହନ୍ତି ।

ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଲେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଶେୟାର ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ , ଏହିଭଳି ଅନେକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରିବାକୁ ଭୁଲିବେନି ।


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
error: Content is protected !!