ଫେଙ୍ଗ ସୁଇ ର ଏହି ତିନୋଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସିଦ୍ଧାନ୍ତଙ୍କୁ ବୁଝିଯିବେ ତ, ଫେଙ୍ଗ ସୁଇ ଆସିପାରେ ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ କାମରେ।

ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 134
    Shares

ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖ-ପାଖ ପ୍ରାକୃତିକ ବାତାବରଣ ସହିତ ନିଜର ଆଖ-ପାଖର ବାତାବରଣକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ଏକ ପ୍ରଣାଳୀ ଅଟେ। ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ଚୀନ୍ ସଭ୍ୟତାରୁ ଆସିଛି। ଏହା ପ୍ରାଚୀନ ଚୀନ୍ ପ୍ରଣାଳୀ ଅଟେ ଯାହା ଆମର ଭୌତିକ ବାତାବରଣକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ପାଇଁ ସଦ୍ଭାବ ଓ କଲ୍ୟାଣର ଭାବନାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଚୀନ୍ ଭାଷାରେ ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ପବନ ଓ ପାଣି। ଆମର ବାସ୍ତବିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଏକ ସମକାଳୀନ, ବ୍ୟବହାରିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ –

ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ବସ୍ତୁରେ ଏକ ଊର୍ଜା ଥାଏ, ଯାହା ଆମର ଜୀବନର ସମସ୍ତ ପହଲୁକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇର ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେମିତିକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଧନ, କ୍ୟାରିଅର ଓ ବନ୍ଧୁତାରେ ସନ୍ତୁଳନ ଆଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯାହା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଆସେ ସେମାନେ ଆମର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ପାଇଁ ବହୁତ ସରଳ ହୋଇଥାଏ।

ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ର ୩ଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ –

ପ୍ରଥମ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ – ଚୀ ବା ଊର୍ଜା

ଚୀ ଏକ ଚାଇନୀଜ ଶବ୍ଦ ଯାହାର ଅର୍ଥ ଊର୍ଜା ଅଟେ। ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ  ଚୀ ଏକ ନିରନ୍ତର ଗତିଶୀଳ ଓ  ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜୀବନଶକ୍ତି ଅଟେ ଯାହା ଆମର ଆଖ-ପାଖ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ଥାନରେ ଭଲ-ମନ୍ଦ ର ଅନୁଭବ କରାଇଥାଏ। ଚୀ ର ଶକ୍ତି ଆଖ-ପାଖ ସମସ୍ତ ବସ୍ତୁରେ ଥାଏ। ଆମର ଘର ବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଚୀ ର ଶକ୍ତି ଝରକା ଓ କବାଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଭିତରକୁ ଓ ବାହାରକୁ ଆସିପାରେ। ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଅନୁସାରେ ଚୀ ର ଲକ୍ଷ ଚୀ ନିଜର ପରିବେଶରେ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଊର୍ଜାର ନିର୍ବାହ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯେବେ ସେଥିରେ ଅଟକିବା ବା ଅବରୁଦ୍ଧ ଆସେ ତେବେ ତାହାର ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।

ଦ୍ଵିତୀୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ – ପାଞ୍ଚ ତତ୍ଵ

ଆମର ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ରଙ୍ଗ, ଆକୃତି ଓ ତିଆରି ହେବା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଲେ ପାଞ୍ଚ ତତ୍ଵ ପାଇଁ ସାମୂହିକ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ତତ୍ଵ- ଅଗ୍ନି, ପୃଥିବୀ, ଧାତୁ, ପାଣି ଓ କାଠ ଏହି ପ୍ରତ୍ୟେକ ତତ୍ଵକୁ ଏକ ବିଶିଷ୍ଟ ଆକାର, ରଙ୍ଗ ଓ ବିଶେଷତା ସହିତ ଅଲଗା କରାଯାଏ। ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଘର ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକ ପରିବେଶରେ ଏହି ସମସ୍ତ ତତ୍ଵକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିଥାଏ।

ତତ୍ଵ, ଆକାର, ରଙ୍ଗ ଓ ତାହାର ଗୁଣ –

ଅଗ୍ନି – ଅଗ୍ନିର କୌଣସି ଆକାର ନାହିଁ। ତାହାର ରଙ୍ଗ ଅଗ୍ନିରୋଧୀ ଲାଲ୍, ନାରଙ୍ଗୀ ଓ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ। ତାହାର ଭାବନା ଗୁଣ ଥାଏ।

ପୃଥିବୀ – ଏହାର ଆକାର ପୃଥିବୀ ସତହ ଅଟେ। ତାହାର ରଙ୍ଗ ବ୍ରାଉନ ଓ ହଳଦିଆ। ତାର ସ୍ଥିରତା ଗୁଣ ଥାଏ।

ଧାତୁ – ଏହା ଯେକୌଣସି ଆକାର ହୋଇଥାଏ। ତାହାର ରଙ୍ଗ ଧଳା। ତାହାର ଗୁଣ ଧାତୁ ଶକ୍ତି ଓ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ରତା ଅଟେ।

ଜଳ ବା ପାଣି – ଏହା କୌଣସି ଜିସମେ ହୁଏ ସେହି ଆକାର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ତାହାର ରଙ୍ଗ ନୀଳ। ତାହାର ଗୁଣ ଆରାମ ଓ ପ୍ରେରଣା ଅଟେ।

କାଠ – ଏହାକୁ ଯେପରି ଚାହିଁବେ ସେପରି ତିଆରି କରିପାରିବେ। ତାହାର ରଙ୍ଗ ଫିକା ବ୍ରାଉନ ଓ ହଳଦିଆ ଅଟେ। ତାହାର ଗୁଣ ବିସ୍ତାର ଅଟେ।

ତୃତୀୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ – ବାଗୁଆ

ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇ ଅନୁସାରେ ବାଗୁଆ ଏକ ପ୍ରକାର ଚାର୍ଟ ଅଟେ। ଯାହାକୁ ଆମେ ଘରେ ବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମପା ଯାଇଥାଏ। ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଧାରିତ କରାଯାଏ କି ପାଞ୍ଚ ତତ୍ଵର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିବା ବାଲା ବସ୍ତୁ ଓ ରଙ୍ଗ କଣ ହେବ। ଏହି ସବୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବାଗୁଆ ଏକ ପାରମ୍ପରିକ ଅଷ୍ଟକୋଣ ଦେଇଥାଏ। ବାଗୁଆ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ – ୮ ପକ୍ଷୀୟ ( ଚାଇନିସ ରେ )। ଫେଙ୍ଗ୍ ଶୁଇର ଆଧୁନିକ ପ୍ରକାରରେ ଜୀବନର ନୂଆ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମାନଚିତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ରୀଡ-ଆକାରର ଚାର୍ଟ ଉପଯୋଗ କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ ବାଗୁଆ କୁହାଯାଏ।

ବାଗୁଆ ଗ୍ରୀଡ-ଆକାର ର ଚାର୍ଟ –

ପାବର – ଧନ – ବହୁତାୟତ

ଫେମ – ଭବିଷ୍ୟ – ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ପ୍ୟାର – ରିସ୍ତେ – ବିବାହ

ରଚନାତ୍ମକତା – ଛୋଟପିଲା – ବିରାସତ

କରୁଣା – ଯାତ୍ରା – ସହାୟକ ଲୋକ

ସ୍ଵ – କ୍ୟାରିୟର – କାର୍ଯ୍ୟ

ଜ୍ଞାନ – ଜ୍ଞାନ – ସଦ୍ଭାବ

ପରିବାର – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ – ସମୁଦାୟ

ଭଲ – ଶେଷ


ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନକ ସହିତ
  • 134
    Shares
  • 134
    Shares
error: Content is protected !!